Hollanda’da Oturma İzni

Her Avrupa ülkesinde olduğu gibi Hollanda’da da çalışmak için oturum/çalışma iznine ihtiyacınız bulunuyor. Oturma izni, Hollanda Vatandaşlık Bakanlığı (IND) tarafından veriyor. Oturum izni almadan önce Türkiye’de Hollanda Konsolosluğundan MVV başvurusu ile C tipi vize alarak ülkeye giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra beş iş günü içinde Immigration Ofislerinden kayıt ve oturum izninizi çıkartabilirsiniz. Aşağıdaki koşullardan birini sağlarsanız oturma/çalışma izni alabilirsiniz! (Sadece Türk Vatandaşları için olanlar sıralandı.)


Akraba Sponsorluğu
Birinci derece akrabalarınız Hollanda’da yaşıyorsa ya da vatandaşlık almışsa oturum izni alabilirsiniz. Detaylar için [buradan](https://ind.nl/en/family)


Eğitim Amaçlı
Araştırma görevlisi olarak çalışmak, yüksek lisans ya da lisans eğitimi almak için Hollanda’da oturum izni alabilirsiniz. Detaylar için [buradan](https://ind.nl/en/familyhttps://ind.nl/en/study)


İşveren Sponsorluğu
Oturum izninin en kolay alındığı ve en çok kullanılan yöntem işveren sponsorluğu. Avupa şirketleri nitelikli çalışanları AB dışından transfer edebiliyorlar. Ancak bazı koşulları sağlamak gerekiyor. Hükümetler yurt içindeki isdihdamı olumsuz etkilememek adına, şirketlerin işe alımlarda öncelikle local (yurt içinden), sonra Avrupa ülkelerinden ve son olarak ta Avrupa dışından (sponsorluk) tercih edilmesini istiyor.
İşveren açısından bakıldığında da sponsor olmak hem maddi hemde bürokrasi açıdan biraz sıkıntılı. Burada kilit cümle daha öncede bahsettiğimiz üzere yüksek vasıf (skill). Hollanda’da sponsorluk veren firmaların listesine [hollanda-sponsor-sirketler] erişebilirsiniz.


Blue Card (Mavi Kart)
Blue Card (Mavi Kart) tıpkı Amerika’nın Green (Yeşil) kartı gibi, kalifiye çalışanların Avrupa’da rahatça oturma ve çalışma izni almalarını sağlamak amacı ile çıkartıldı. Mavi karta başvuru yapmak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken buradan üye olup, siteye diplomanızı yüklemek. Diploma onaylaylandıktan sonra (2 haftayı bulur) eğer **aylık min 5,066 Euro bürüt maaş** ile iş teklifi alabilirseniz mavi kartınızı alabilirsiniz. Bu kartın avantajı size iş teklifi yapan firmanın sponsor olmasına gerek kalmaması!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir