Hollanda’da İş Bulma

Hollanda’da yaşayan türkler açısından ekonomiye ve iş fırsatlarına bakarsak, sektörel ve kalifiyelik durumuna göre farklılık gösteriyor. Mesela Avrupa’da yaşayan bir akrabanıza göç konusunda fikrini sorduğunuzda muhtemelen Avrupa artık eskisi gibi değil! cevabını verecektir. Bu cümlenin açıklaması şudur: Avrupa artık kalifiye olmayan elemana doymuş durumda. Ayrıca kalifiye elemanların sayısıda gün geçtikçe artmakta.

Hollanda’da iş bulmak istiyorsanız gerçekten işe yarar bazı vasfılarınızın (skill) olması gerekiyor. Kendinize şu soruyu sorun. “İşveren olsam neden Türkiye’den sizi transfer edeyim?” Bu soruya mantıklı verebildiğiniz her cevap sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

Avrupa’da iş aramanın Türkiye’den biraz farklı olduğunu belirtmek lazım. İş teklifi almak için iki bileşeni tamamlamak gerekiyor. İletişim Kanalı ve Skill (Vasıf) eşleştirme. Terimler karışık gelebilir. Avrupa’da iş fırsatları aslında pazarlama tabanlıdır. Kısaca kendi vasıflarını doğru kanallarda pazarlamananız gerekir.

İlk olarak Avrupa’ya uyumlu bir CV oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. [Buradan](https://europass.cedefop.europa.eu/tr) oluşturacağınız CV formatını iş başvurularında kullanabilirsiniz. Unutmayın işe alım uzmanları CV de daha önce çalıştığınız yerlerde kuruma neler kattığınıza ve şayet sizi işe alırsa ne tür katma değerler getireceğinize bakar! Bir işe alım sürecinin nasıl işlediğine alttaki resimden bakabilirsiniz. CV oluşturduktan sonra; Linkedin, Indeed, Monster üzerinden iş arayabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir