Hollanda’da Ekonomi

İş hayatına başlamadan önce Hollanda’nın ekonomisine bir göz atalım. Hollanda, yıllık ortalama gelir açısından 51.000 USD ile dünyada 9. sırada yer alıyor. (Türkiye 10.000 USD ile 62. sırada) Askeri ücretler ise Hollanda’da aylık 1.551€ Türkiye’de 1.777 TL
Bu istatistiğe göre gelir düzeyi oldukça yüksek görünse de alım gücü ile kıyasmala yaparsak Türkiye’de 9000TL net aylık kazanç Hollanda’da net 4500 Euro’ya karşılık geliyor. Kısaca yaşam standartınızın düşmemesini istiyorsanız, Türkiye’deki kazancınızı ikiye bölerek elde ettiğiniz sayı kadar euro gelir elde etmeniz gerekiyor.

Hissedilen Ekonomi
Rakamlarla konuştuktan sonra gerçek hayattan örneklerle devam edelim. Hollanda’da herşey para demektir. Örnegin arabanızın lastiğine hava takviyesi yaparken ya da patatesin yanında aldığınız ketchup ve mayoneze ekstra para ödersiniz. Ücretsiz tuvalete gidemezsiniz. Evet Türk lirasına göre 4 kat para kazanırsınız ancak 4 kat pahalı harcama yaparsınız. Dondurmanın topu 2.5 Eurodur. Benzinin Litresi 1,53€.
Devlet dairesine adım atar atmaz taksimetre işlemeye başlar sıra beklemezsiniz ama en az 15€ evrak parası ödersiniz. Örneğin Ehliyet değiştirme maliyeti yaklaşık 100€ dur! Vatandaşlık başvurusu 830€ =) 19 yaşına gelmiş doğma büyüme Hollandalı ama türk vatandaşı kalan birisiyle tanıştım. Neden vatandaşlık başvurusu yapmadın dediğimde başvuru ücretinden dolayı cevabını aldım. Vergiler çok insaflıdır! Mesela 96 model bir arabaya aylık 5€ vergi ödersiniz.

Kısaca beklentiniz iyi bir hayat seviyesi ve birikim yapabilmekse, gelirin minimal giderlerin oldukça üstünde olması gerekir. İlerleyen yazılarda minimum yaşam maliyetini hesaplayacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir